<

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych otrzymał w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum

Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł., z czego 3000 zł przekazał organ prowadzący szkołę. Otrzymane środki finansowe, zgodnie z założeniami programu, zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.

Książki, które wzbogaciły naszą bibliotekę zostały zakupione po konsultacjach z uczniami szkoły, Radą Rodziców oraz Biblioteką Pedagogiczną w Jeleniej Górze. Duży nacisk położono na książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości, depresji, problemów psychicznych.

Podsumowanie:

KSIĄŻKI:

Zakupiono w sumie 442 książki. Zakupione nowości to powieści: młodzieżowe, sensacyjne, obyczajowe, historyczne, fantasy, oraz książki popularnonaukowe z takich dziedzin jak: historia, psychologia, reportaże, poradniki, a także materiały edukacyjne dla uczniów o specjalnych potrzebach.

Lektury stanowią 44,22% wszystkich zakupionych książek. Uzupełniono dotychczasowe lektury oraz zakupiono lektury z nowej podstawy programowej, których biblioteka do tej pory nie posiadała.

Każda zakupiona książka na stronie tytułowej ma wbitą pieczątkę z napisem Zakupiono ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Książki są wyeksponowane na osobnych regałach oraz nowym regale ekspozycyjnym.

WYPOSAŻENIE:

Zakupiono:
stoliki do salki TV
dwa fotele biurowe dla bibliotekarzy – regał ekspozycyjny na książki
rozdzielacze USB do komputerów

PROMOCJA CZYTELNICTWA:

Zakupiono nagrody w lokalnym Wydawnictwie Ad Rem, książki dotyczące regionu, Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej.

W ramach programu zorganizowano konkursy i wydarzenia szkolne, w które zaangażowała się cała społeczność uczniowska i nauczyciele:

  • -  Spotkanie z pisarzem Sławomirem Gortychem

  • -  Konkurs Mitologiczny dla klas 1

  • -  Konkurs “Poza okładką”

  • -  Konkurs “Wspomnienia z PRL”

  • -  2 dni z horrorem

  • -  Wyjścia do Książnicy Karkonoskiej dla klas 1

  • -  Zajęcia dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

 

Dzięki udziałowi w Programie biblioteka znacznie wzbogaciła księgozbiór nie tylko o lektury szkolne, ale również o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Biblioteka szkolna w ZSE-T zawsze tętni życiem, gdyż jest też siedzibą wolontariatu szkolnego i Samorządu; ogromną popularnością cieszy się salka TV ze stolikami, pufami, miejsce, gdzie można odpocząć i napić się herbaty czy kawy. Nowości książkowe przyciągnęły jeszcze więcej uczniów, często zaskoczonych tak dobrą ofertą biblioteki. 
Open menu

Dla nauczycieli

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com