• header7.jpg
  • Zdjęcie - Pracownik obsługi hotelowej.jpg
  • Zdjęcie- R.jpg
  • Zdjęcie - Technik ekonomista.jpg
  • Zdjęcie -Technik hotelarstwa.jpg
  • Zdjęcie - Technik rachunkowości.jpg
  • Zdjęcie - TEPIT.JPG

Sprawozdanie  z wymiany ze szkołą partnerską BBS Gerolstein

W dniach 04-09.04.2011 szesnaścioro uczniów z różnych klas Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych  pod opieką p. Agaty Dobrzyckiej, p. Aleksandry Stall oraz p. Urszuli Gwadery udało się do Gerolstein, a właściwie do oddalonego o jakieś dwie godziny drogi Bad Marienberg. W Bad Marienberg nasi uczniowie wraz z uczniami ze szkoły partnerskiej BBS Gerolstein mieszkali, stołowali się oraz intensywnie pracowali nad projektem w ośrodku szkoleniowym Europa-Haus Marienberg. Tytuł tegorocznego projektu brzmiał: „Kulturowe cechy i styl życia polskiej i niemieckiej młodzieży”.

Trzy długie dni uczniowie solidnie pracowali podczas przewidzianych dla nich warsztatów, a „walczyli” przy tym z barierą językową, która okazała się nie taka straszna i radzili sobie prawie znakomicie. Uczestnicy wymiany angażowali się w rozmaite gry i zabawy integracyjne przygotowane przez prowadzących warsztaty. Uczniowie pracowali w mieszanych zespołach, a realizując przydzielone im zadania, poznawali kraj sąsiada, panujące w nim zwyczaje, po części również historię, geografię, kulturę, sytuację polityczną oraz ludzi w nim mieszkających. Podczas dość żywej dyskusji próbowali odważnie przywoływać pewne stereotypy, utrwalone od wielu pokoleń w obu narodach i skutecznie je obalać.

W ramach prezentacji swego kraju, miasta, szkoły oraz środowiska, a tego wymagało od uczestników wymiany jedno z zadań, pokazali oni  film o Jeleniej Górze z odpowiednio wcześniej opracowanym niemieckojęzycznym komentarzem oraz film promujący Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Miała miejsce również prezentacja jednej z najbardziej popularnych polskich potraw, jaką jest niewątpliwie bigos. Zaangażowane uczennice podały przepis na wykonanie bigosu, a następnie grupy mogły przystąpić do degustacji potrawy, przywiezionej przez jednego z uczniów. Kolejną potrawą, którą zabrał z Polski inny uczestnik wymiany były pierogi, czyli wspomnienie potyczek kulinarnych, które miały miejsce podczas zeszłorocznego spotkania uczniów obu szkół w Jeleniej Górze.

Po tak pracowicie spędzonych trzech dniach w Bad Marienberg uczniowie udali się na kolejne dwa dni do Gerolstein, a tam zamieszkali już u goszczących ich niemieckich rodzin. Uczestnicy wymiany mogli zobaczyć jak żyją ich niemieccy koledzy, niestety nie mogli jeszcze liczyć na odpoczynek po intensywnej pracy nad projektem. Jednego dnia zwiedzali pretendujący do miana najstarszego miasta w Niemczech Trewir, leżący podobnie jak Gerolstein w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Tam mogli podziwiać Porta Nigra, Katedrę św.Piotra, Kościół Najświętszej Marii Panny, czy też amfiteatr rzymski oraz wiele innych rzymskich zabytków Trewiru wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Drugiego dnia młodzież mogła zwiedzić już w Gerolstein Kościół Zbawiciela, dowiedzieć się czegoś na temat produkcji wody mineralnej Gerolsteiner, goszcząc w miejscowej, popularnej w całym kraju, rozlewni wód mineralnych. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych miała miejsce uroczystość pożegnalna, kończąca spotkanie uczniów obu szkół. Wspólne grilowanie było okazją do podsumowania tegorocznego spotkania oraz planowania dalszej współpracy obu szkół.

Pracując nad projektem,  przebywając ze swymi niemieckimi kolegami oraz ich rodzinami wielu uczniów pokonało, przynajmniej częściowo, barierę językową, wielu poszerzyło swoją wiedzę na temat kraju sąsiada oraz rozwinęło swoje umiejętności językowe. Wielu z nich nawiązało również nowe znajomości, może nawet przyjaźnie. Znaleźli się na pewno i tacy uczniowie, którzy odkryli, że w ogóle potrafią się komunikować w języku niemieckim, a to oznacza, że został osiągnięty jeden z bardzo ważnych celów tego spotkania.

To spotkanie możliwe było do zrealizowania dzięki finansowemu wsparciu PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży) oraz merytorycznemu wsparciu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa w Jeleniej Górze. Materiały reklamowe promujące Jelenią Górę i okolice pozyskaliśmy od Wydziału Promocji    i Polityki Informacyjnej przy Urzędzie Miasta Jelenia Góra. Duże wsparcie otrzymaliśmy również od trzech zaangażowanych pań, mam uczniów. Pomogły one uczniom w przygotowaniu prezentacji Jeleniej Góry, pozyskując materiały reklamowe oraz w przygotowaniu potraw, stanowiących prezentację kulinarną.

Open menu

Dla nauczycieli

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com